Нашому Маркові – 11 місяців. Він народився на 28-му тижні в далекій Австралії, куди ми з чоловіком приїхали з України на велосипедах. Малюк народився здоровим, просто чогось захотілось йому раніше. Останні п’ять місяців наша сім’я мандрує Азією, з яких два – на велосипедах. В цьому блозі я писатиму про бейбика та все, що його стосується у веломандрівці.

40 МаркоIMG_3019
Отож, розпочну з гігієни.

Гігієна для мене завжди була, є і буде надзвичайно важливою річчю. І ніякі мандри цьому не зашкодять. Напевно більшість мам, що мають немовлят, вважають, що мандрувати з такою малою дитиною – це важко, нереально чи навіть небезпечно. Насправді ж все реально й простіше, ніж ви собі думаєте. Головне, подбати про потрібні в дорозі речі, наприклад, щоб з вами завжди було мило та вода (це може бути навіть один літр технічної води). І, врешті, просто сидіти вдома й уявляти – це одне, а те, як є на практиці – це зовсім інше.

Тож сьогодні я хочу розповісти про гігієну нашого дитяти у нашій теперішній веломандрівці, а саме в Малайзії та Таїланді.

Ми веземо з собою невеличку пластикову миску – це ванна для Марка. Також є завжди мило, шампунь, олійка для зволоження, присипка, крем “Бепантен”, цинковий крем. Неодмінно завжди веземо з собою півтора літра води про всяк випадок, хоч використовувати її доводиться рідко – в Південно-Східній Азії води є вдосталь скрізь. Якщо це села, ми просимо води у людей, інколи й не треба питати, вони самі запрошують до себе помити дитя, особливо це часте явище в Таїланді. В тропіках вода тепла, тож гріємо її лише в крайніх випадках, наприклад зранку, після ночі в прохолодних джунглях чи десь у горах.
Якщо ж їдемо трасою чи містами, то в обідню пору можна помити малючка в туалаті супермаркета чи на ринку. З мискою-ванною для Марка ми дуже мобільні: набрали трохи води і дитя радісно таляпається, водночас охолоджуючи своє тіло та змиваючи піт.

42 я і марко IMG_1597
Як часто купаємо дитя?

Процедура купання у нас триразова, щоправда не завжди з милом. Особисто я вважаю, що постійне милення дитяті – це занадто, адже змивається не лише бруд, але й природний захисний покрив тіла. Тож купаємося з милом лише коли необхідно справді відмитися. Шампунем миємо голову лише раз на два тижні, інколи й рідше.

Ранок. Більшість ночей ми спимо в наметі, тому ранки особливо приємні з голосами природи: прокинувшись, Марко і здивований, і зацікавлений, і сонний. Зранку ми дитя не будимо, чекаємо, коли його організм сам захоче прокинутись. Зазвичай це о 6:30 – 6:45. Дитя прокинулось, ми з ним говоримо: розказуємо, де ми, що довкола, посміхаємось до Марка, цілуємо його, обнімаємо. Тут задіяні обоє батьків. Далі “висаджуємо” просто на травичці або ж, якщо ми ночуємо на території храму чи школи, то в туалеті просимо Марка попісяти, що він і робить. Поки маля спало, я на нашій похідній пічці нагріла води і тепер він може купатися в тепленькій воді у мисці. Таляпатись Маркусик любить добряче, тож ми йому даємо волю. Коли вже хлопчику набридне і він починає вилазити з миски, то ми його загортаємо в чисту пеленку, що служить рушником, витираємо. Інколи чисте тіло мащу присипкою з приємним запахом, інколи це важко, бо Маркусь дуже активний і впоратися з ним непросто. В таких випадках, не хоче – значить не треба. Потім на дупку наношу або “Бепантен”, або цинковий крем аби захищали шкіру малючка від роз’їдань какульок, бо какульок тепер чимало – синок добряче їсть. Одягаю підгузник і одяг.
Якщо Маркусь не покакав, то до обіду підгузник не змінюю. Якщо ж покакав, то завжди мию дупку водою (переважно без мила), що вожу з собою. Вологі серветки маю, але використовую дуже рідко. Вода – найкраща гігієна!

Обід. Будь-де, де є вода, миємо Марка. Чи то в мисці, чи то просто поливаючи водою, чи зі шланга, який можна знайти в багатьох місцях. Взагалі, в Малайзії та Таїланді немає проблем з водою – вона є всюди. Якщо треба, дупку миємо милом.

Вечір. Десь о 6:30 – 7-й  починаємо мити дитя й готуватися до сну. Процедура все таж. Тут я зазвичай використовую воду, що вожу з собою, вона тепленька, бо за день на тутешньому сонці добряче нагрілася. Але насправді ми ніколи не миємо Марка в дуже теплій воді – зазвичай або ледь тепла або й навіть прохолодна. Малюкові важливо загартовуватися. До того ж нашій дитинці це подобається. Якщо ж інколи вода зазимна, Марко пищить і тоді ми підігріваємо воду.

Це і все. Як бачите, немає ніяких проблем – якщо дорога вас кличе, можна (і варто!) вільно мандрувати навіть з немовлям.

yaryna_circleЯрина Квітка, мама-мандрівниця.