Зранку трохи випогодилось. Після сніданку (чай з канапками), ми пішли до Марьї Івановни записувати карельські пісні.

Марья Івановна (1927 р.н.) – чистокровна карелка, одна зі старожилів цього чистокровного карельського села. Через свій похилий вік мало що була годна співати. Зрештою, заспівала кілька карельських пісень, ми їй і за це були дуже вдячні.

2

Потім вирішили таки поїхати в сусіднє село Ондозеро, що майже за 40 км звідси (як вам карельські відстані між селами?)). Нам кілька людей казали, що там живе багато чистокровних карелів і що там ще й досі спілкуються карельською навіть діти. Дорога туди грунтова і тупикова, тобто далі шляху немає і звідти нам доведеться їхати назад до траси ті ж 40 км. Але перспектива знайти справжню карельську автентику того була варта. Також я усвідомлювала, що скоріше за все доведеться крутити ногами, бо транспорт в ту глухомань майже не ходить. Це було перше серйозне випробування для моєї ноги (і не менше – для руки в гіпсі) на довгій дистанції.

За Ругозером стали на обід біля мальовничого озера. Варили рагу. О 16:30 рушили далі. Їхали, як і очікувалось, дуже довго: ями і пісок на всьому шляху. Також по дорозі їли чорниці, яких тут цілі зарості і на всіх не вистачає збиральників.

3

Також назбирали цілу купу велетенських грибів.

6

7

і трохи маленьких

8

Це ж всі дні падав дощ, а нині випогодилось, ми навіть до футболок роздяглися. Їдемо собі спокійно, бац – кидаю поглядом у ліс і бачу гриб. І таким чином десь зо три кілограми назбирали підберізників.

Нарешті о 20:45 доїхали до села Ондозеро. Там запитали директора клубу і нас направили до Надії Анатоліївни (1955 р.н.). Ця жінка дуже привітна і життєрадісна. Першим чином напоїла нас чаєм з солодощами, а далі повела до баби Насті (1936 р.н.). Анастасія Захарівна дуже мила, лагідна і, знову ж таки, чистокровна карелка зі ще більш чистокровнішого карельського села (як не як, 40 км далі в ліси). ЇЇ спів нам дуже сподобався.

Після запису за карельською традицією пили чай, їли оладки, цукерки і ще трохи співали вже за столом.

10

Десь аж о першій ночі вирішили піти. Надія Анатоліївна запросила нас до себе на ніч. Ми й не відмовились, бо надворі знову почався дощ.

Проїхали 40 км

OLYMPUS DIGITAL CAMERA